HaberHiT İş Arama Motoru
İşkur İş İlanları
Kamu Personel Alım İlanları
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Obezite’nin Sorumlusu Genler mi?

Obezite’nin Sorumlusu Genler mi?
Yeni bir araştırma 1942 sonrası doğanların obezite olasılığını arttıran bir genden etkilenme olasılıklarının daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.
20.02.2017 / 16:48

Ulusal Bilimler Akademisi Tutanakları dergisinde yayınlanan araştırmaya Harvard Tıp Fakültesi ve Massachusetts General Hospital’dan bilim insanları katıldı.


Daha önceki çalışmalarda FTO genindeki farklılıkların obeziteyle bağlantılı olduğu görülmüştü. Araştırmacılar bu gen ve yüksek kalorili, yağlı yiyeceklerin yanı sıra Amerika’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında giderek büyüyen porsiyonların insanların bir önceki nesilden daha kilolu olma olasılığını arttırdığını belirtiyor.


 


Genetik ve çevre faktörleri arasındaki bağlantıyı araştıran grup Framingham Kalp Araştırması’na katılan kişileri incelemiş. Bu proje kapsamında,Massachusetts eyaletinin Framingham kentinde 10 binden fazla kişinin sağlığını uzun seneler boyunca gözlem altına almıştı.


 


Araştırmacılar, ebeveynlerin ve çocukların beden kitle endeksini mercek altına aldı. Araştırma başladığında çocuk olan 5 binden fazla kişinin 3’te 2’sinin DNA haritası çıkarılmış. Böylece araştırmacılar hangi ailelerin aşırı kiloya neden olan genetik çeşide sahip olduğu incelenebilmiş.


 


Beden kitle endekslerini araştırmadaki kişilerin doğum yıllarıyla karşılaştıran araştırmacılar 1942 senesi öncesi doğanlarda gen ve obezite oranı arasında bir ilişki görmemiş. Ancak bu seneden sonra doğanlarda FTO varyasyonu ve obezite arasında kuvvetli bir bağlantı gözlemlenmiş.


 


Uzmanlar araştırmaların belli bir obezite geninin kendiliğinden şişmanlığa neden olmadığının daha belirgin bir biçimde ortaya konulduğunu söylüyor. Ancak genler ve kötü beslenme ve de hareketsiz yaşam gibi çevre faktörleri birleştiğinde şişmanlık ve obezite oranları yükseliyor.


 


http://www.amerikaninsesi.com/content/obezitenin-sorumlusu-genler-mi/2583674.html

Etiketler:
Bu haber toplam 1684 defa okundu
Arkadaşına Gönder
Yazıcı Çıktısı Al
YORUMLAR
 
Künye |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 KarnetYazilim                             Yazılım ve Tasarım: Haber Sistemi