HaberHiT İş Arama Motoru
İşkur İş İlanları
Kamu Personel Alım İlanları
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Basın Bülteni Ne İşe Yarar ve Nasıl Yazılır?

Basın Bülteni Ne İşe Yarar ve Nasıl Yazılır?
Etkili bir basın bülteni yazmak için gerekli olan detaylı içerik ayrıntıları bilmenizde fayda var.Çünkü iyi hazırlanan bir basın bülteni, mesajınızı etkili bir şekilde iletmenizi sağlar.
17.05.2017 / 18:07


Basın bülteni hedef kitleye bilgi veren standart bir formatta bir haberdir. Etkili bir basın bültenini hazırlarken bilmeniz gereken en önemli detay, amacın reklam yapmak olmadığıdır. Aşırı övgü içeren Satış artırmaya yönelik ve süslü bir yazım dili kullanmamaya özen gösterilmelidir. Elverdiğince geniş zaman kullanılmalı, edilgen fiillerin yerine daha güçlü ve canlı fiillerle sözcükler seçilmelidir.Mesela “belirtti” yada “devam etti” gibi ifadelerin yerine “dedi” ifadesinin kullanılması daha uygun olmaktadır.Ayrıca  Basın bülteni; NE, NEREDE, NEDEN, NASIL, NE  ZAMAN,  ve KİM gibi temel sorulara cevap verebilmelidir.Basın bülteninin en önemli kısmı, başlığıdır. Çoğunlukla  medya mensupları ve konu ile ilgili üst düzey yöneticileri, basın bülteninin başlığının altını okumazlar.Çünkü buna yeterince zamanları yoktur. Verilmek istenen ana mesaj açık bir dille belirtilerek hedef kişilerin dikkati çekilmelidir. Dikkat çekici ve iyi düzenlenmiş bir başlık oluşturduktan sonra açıklayıcı ve bültenle ilgili bir fikir belirten alt başlık yazılmalıdır. Ayrıca, büyük bir şirketin adının alt başlıkta kullanılması  şirketin güvenilirliğine katkıda bulunacaktır.Son olarak, basın bülteninde temas kurulabilecek kişi veya kuruluşun iletişim bilgilerinin  bulunması gerekmektedir.

Basın bülteninizi aşağıda belirtilen biçimde oluşturmanız mümkündür:

1.Paragraf : Haber anlatılır.

2.Paragraf : Haberin etkisi açıklanır.

3.Paragraf : Şirketin üst düzey yöneticilerinden alıntı yapılır.

4.Paragraf : Şirketin geçmişinden söz edilir.

5.Paragraf : Şirket hakkında bilgi verilir.Firma Tanıtım yazısı ile SEO çalışmasıTanıtım Yazısı Tanıtım Yazısı Nedir Nasıl Yazılır ?


Bu haber toplam 2077 defa okundu
Arkadaşına Gönder
Yazıcı Çıktısı Al
YORUMLAR
 
Künye |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 KarnetYazilim                             Yazılım ve Tasarım: Haber Sistemi