HaberHiT İş Arama Motoru
İşkur İş İlanları
Kamu Personel Alım İlanları
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları

Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları
Türkiye enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülke olmasa da kendi ihtiyacını büyük ölçü de karşılamayı başarıyor.
17.05.2017 / 18:06


Türkiye enerji kaynakları bakımından çok zengin bir ülke olmasa da kendi ihtiyacını büyük ölçü de karşılamayı başarıyor. Özellikle geçtiğimiz yıllarda çok fazlaca yer altı zenginliği olan Türkiye’de bundan sonra bu rakamlar biraz daha azalma gösterebilir. Zamanın hızla ilerlemesi, nüfusun artması ve daha birçok konu maalesef enerji kaynaklarının azalmasına neden oluyor. Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları neler diye kısa bir araştırma yapacak olursak, karşımıza birçok şey çıkacaktır. Özellikle çıkacak olan şeylerden birisi taş kömürü ve bor olacaktır. Ülkemizde oldukça fazla olan ve dünyaya yetecek kadar miktara sahip olmamız tek tesellimiz diyebiliriz.Peki, ama Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları nelerdir?

TAŞKÖMÜRÜTaş kömürü en çok kullanılan enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Her ne kadar doğalgazın gelmesi ile tüketimi düşmüş olsa da, kalorisi doğalgazdan çok daha fazla ve ısıtması çok daha iyidir. Bu sebepten dolayı da şuanda birçok fabrika hala da taşkömürü ile çalışmaktadır. Özellikle büyük demir üretimi yapan firmalar ısı kaynağı olarak taşkömürü kullanırlar. Hem daha ucuza mal ederken hem de aynı zamanda yer altı zenginliklerinden de faydalanıyorlar. Üstelik taşkömürü diğer birçok yakıta göre daha fazla kaloriye sahip olduğu için daha iyi verim alınıyor diyebiliriz. Bu nedenle de ülkemizde çok fazlaca kullanılmakta ve uzun yıllarda kullanılması devam etmektedir. Doğalgazın ilerleyen yıllarda tükeneceği dünyada yeniden taş kömüre geçilmesi bekleniyor.

PETROLÜlkemizde petrol çok az miktarda çıkmakta olup %90 gibi bir rakam yurtdışından ithal edilmektedir. Burada işlenen ve buradan satışa çıkan petrol ise fiyatları bakımından oldukça pahalı diyebiliriz. Yediğimiz yemeklerde içtiklerimize kadar birçok şeyinde fiyatını olumsuz şekilde etkileyebilir.Türkiye’de Mardin ve Adıyaman bölgelerinde çıkan petrol Türkiye’nin sadece %10lu ihtiyacını karışılıyor. İzmit ve İzmir’deki İpraş tesislerinde işlenen ham petrol daha sonrasında ülkeye dağıtılmaya başlanıyor. 

BORDünyadaki bor rezervinin %70ine sahip olan Türkiye, Amerika topraklarından bile önde geliyor. Geleceğin enerji kaynağı olarak adlandırılan bor, kısa vadede pek fazla kullanılmayacak olsa da, uzun vadede geleceğin enerji kaynağı olarak görülmektedir.Özellikle işlenmesi ve çıkartılması zor olan bor şuanda arabalar üzerinde deneniyor. Arabaların kullanımı için fayda sağlayacak olan bor ilerleyen 100 yıl içerisinde kullanılmaya başlayacak. Petrolün azalması ve yenilenebilir bir kaynak olmaması sebebi ile bor daha fazla tercih edilebilir bir hale gelecek. Türkiye’nin çok kazançlı çıkacağı bu yakıt tüketiminde borun fiyatı da ucuzlayacaktır. 

DOĞAL GAZDoğal gaz yine en çok kullanılan enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Tamamını komşu ülkelerden ithal eden Türkiye doğalgaza sahip değildir. Özellikle Rusya ve İran üzerinden alınan doğal gaz evlerimize de uygun fiyatlardan gelmektedir. Özellikle yaz aylarında yakıt tüketimini %95 oranında tasarruf ettiren doğal gaz temiz olduğu gibi çevre içinde son derece yararlıdır.Doğal gazın geleceği de diğer birçok enerji kaynağı gibi kör diyebiliriz. Doğalgaz da yenilenebilen kaynaklar arasında yer almadığı için birçok kişi tarafından geleceği kör görülmektedir. Özellikle bugün İran ve Rusya gibi büyük devletler ellerinde gazın hem idareli hem de daha karlı kullanılabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.Türkiye’de diğer kullanılan enerji kaynakları ise şu şekilde sıralayabiliriz.- RÜZGAR GÜCÜ,

- JEOTERMAL ENERJİ,

- GÜNEŞ ENERJİSİ,

- SU ENERJİSİ,

- LİNYİT,

- RADYO AKRİF MİNERALLER.
Bunlarda aynı zamanda Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları arasında yer almakta olup, kullanım alanları da son derece geniş diyebiliriz.http://www.isbilgisi.com/genel/turkiyede-kullanilan-enerji-kaynaklari-h10176.html

Etiketler:
Bu haber toplam 1499 defa okundu
Arkadaşına Gönder
Yazıcı Çıktısı Al
YORUMLAR
 
Künye |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 KarnetYazilim                             Yazılım ve Tasarım: Haber Sistemi