HaberHiT İş Arama Motoru
İşkur İş İlanları
Kamu Personel Alım İlanları
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşçi Raporluyken İşine Son Verilebiir Mi?

İşçi Raporluyken İşine Son Verilebiir Mi?
İşçilerin belki de en çok merak ettikleri soru raporluyken işten çıkarılabilirler mi?
11.03.2017 / 21:32


~~RAPORLU İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILIR MI?



Özellikle işverenler raporlu işçinin işten çıkarmak istemesi bazen olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.



İşçi hakkını arama adına ÇSGB bağlı Çalışma ve İş Kur İl Müdürlüklerine ,ALO 170 şikayet etme yolunu deniyor.



Bu işlemlerde bürokrasinin artmasına neden olurken ,hem çalışan hem de işverenler mağduriyet yaşamaktadır.



Çalışma hayatında işveren yanında çalışan işçilerin hastalanıp ,sağlık raporu alarak geçici iş göremezlik parası aldıklarını görmekteyiz.



Zaman zaman hatalı uygulamalara şahit oluyoruz.



Uzun süreli rapor alan işçinin çıkışı yapılırken tazminat vermeye yanaşmayan işverenlere de rastlamaktayız.



Uygulamada hatalar yapılsa da işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alma hakları ortadan kalkmaması gerekir.



Bu işin formülü var.



Raporlu işçinin işten çıkarılabilmesi işyerindeki çalışma süresi ve sağlık raporundaki süre ile ilgilidir. Raporlu işçinin işten çıkarılabilmesi için işçinin ihbar süresine altı hafta ekleniyor.



İşten çıkarma şartları



Altı hafta + ihbar süresi formülü uygulanıyor.



İşçinin İhbar Süreleri Kanunda Yer Almıştır.



Süreli fesih



Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.



İş sözleşmeleri;



a) İşi 6 aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 2 hafta sonra,



 b) İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 4 hafta sonra,



c) İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak 6 hafta sonra,



d) İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak 8 hafta sonra, feshedilmiş sayılır. Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.



Bu durumda raporlu işçinin kıdem süresine göre;



a.)6 ay az ise;2+6=8 hafta



b.)6ay-1,5 yıl ise 4+6 =10 hafta



c.)1,5 yıl-3 yıla ise 6+6=12 hafta



d.)3 yıl ve fazla ise 8+6=14 hafta



Bu süreler dolduktan sonra işveren isterse işçiyi işten çıkarabilir.



Örnek:İşçi  Mehmet  Bey, bir yıldır çalıştığı işyerinden ameliyat olması sonucu 80 günlük sağlık raporu almıştır. İşveren Mehmet Bey'i ne zaman işten çıkarma hakkına sahip olur.



Mehmet  Bey yukarıdaki tabloya baktığımızda (b) göre  10 haftalık süresi 70 gün sonra dolmaktadır. İşveren isterse Mehmet bey'i 70. günden sonra işten çıkarabilir. Mehmet Bey, 70. gün dolmadan işten çıkarılırsa işveren bekleme süresine uymadığı için ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Hastalığından dolayı Mehmet Bey, 70 gün dolduktan sonra veya dolmadan işten çıkarılırsa her durumda kıdem tazminatına hak kazanır. Mehmet Bey'in raporluluk süresinin 70 günü kıdem tazminatına esas süreye ilave edilir.



Raporlu  işçinin kıdem tazminatı hakkı verilecektir.



Raporlu işçinin kapsama dahil raporluluk süresi ile birlikte çalışması bir yılı buluyorsa işçinin işten çıkarılması halinde kıdem tazminatının ödenmesi gerekiyor. İşveren, işçisine "rapor almasaydın ben de  seni tazminatsız işten çıkarmazdım",deme hakkına sahip değildir. Vedat İLKİ


Etiketler:
Bu haber toplam 967 defa okundu
Arkadaşına Gönder
Yazıcı Çıktısı Al
YORUMLAR
 
Künye |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 KarnetYazilim                             Yazılım ve Tasarım: Haber Sistemi